دبستان پسرانه علمی

اعجوبه
داستان درباره پسری به نام اگوسته که به دلیل یک بیماری مادرزادی، چهره اي معمولي  ندارد

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر
«برادلی چاکرز» مزخرف‌ترین بچه مدرسه بود، یک هیولای تمام عیار. هیچ چیز به اندازه تنبیه شدن او، بچه‌های دیگر را خوشحال نمی‌کرد.

کودک، خانواده، انسان
همه‌ی ما به دنبال داشتن خانواده ای شاد و آرام هستیم اما بعد از بچه دار شدن ممکن است همه چیز ناگهان عوض شود و اتفاقات غیر منتظره شرایط زندگی را عوض کند

نمی توانم چیز میزهایم را پیدا کنم
مرتب کردن اتاق از اون رفتارهایی که بیشتر والدین با فرزندشون سر اون چالش دارن.
 

 
 
 
باغبان یا نجار؟
نجار، قبل از این‌که شروع به ساختن چیزی کند، باید نقشه‌ی دقیق همه‌چیز را بکشد. او پیش از این‌که یک صندلی بسازد، دقیقا می‌داند نتیجه‌ی کارش چه خواهد شد و اگر به اندازه کافی مهارت و تجربه داشته باشد، هیچ خطایی رخ نخواهد داد.
اما باغبان چطور؟ او هم همه‌ی تلاشش را می‌کند، به جزئی‌ترین نشانه‌ها توجه دارد و بهترین شرایط را برای رشد گل‌ها و گیاهانش فراهم می‌کند. اما با وجود این، نمی‌تواند تعیین کند که درختی که کاشته، یا گلی که پرورش داده، چه شکلی خواهند شد. باغبان، برخلاف نجار، همیشه منتظر چیزهای پیش‌بینی‌نشده است. یک روز صبح از خواب بیدار می‌شود و می‌بیند درخت‌ها زودتر از چیزی که انتظار داشت شکوفه کرده‌اند. یا می‌بیند گلدان سرسبزی ناگهان پژمرده شده است.
بعضی از پدر و مادرها می‌خواهند برای بچه‌شان نجار باشند. از همان کودکی نقشه‌ راه موفقیت او را پیش خودشان کشیده‌اند. پسرم باید دانشمند شود، دخترم باید پزشک شود و بعد لحظه لحظه‌ی زندگی کودک‌شان را مثل نجارها با خط‌کش و پرگار و گونیا اندازه می‌گیرند. ۴۰دقیقه بازی، دو ساعت درس، ۲۰دقیقه تلویزیون و همین‌طور تا آخر. آن‌ها تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهند این برنامه به‌هم بریزد، اما نکته‌ی بزرگی را فراموش کرده‌اند: نجارها با چوب بی‌جان کار می‌کنند، ولی بچه‌ها نهال‌های زنده‌اند. 
آلیسون گوپنیک، نویسنده کتاب "علیه تربیت فرزند"، می‌گوید باید برای بچه‌ها باغبان بود. باید به آن‌ها توجه کنیم، شرایط رشد و بالندگی‌شان را فراهم کنیم، اما بدانیم که آن‌ها باید راه خودشان را بروند. با بازی، زندگی‌کردن را بیاموزند و با شلختگی و به‌هم‌ریختگی، اهمیت نظم و برنامه‌ریزی را درک کنند. 
یادمان نرود که مرغوب‌ترین میز و صندلی‌ها هم هیچ‌وقت شکوفه نخواهند
 
 

قبل از خجالت دادن بچه ها کمی فکر کنید

آموزش از راه دور در دوران کرونا پیشنهادهایی برای والدین
مدرسه ها تعطیل است و معلوم هم نیست چه زمانی باز میشوند تا دانش آموزان به عادت های تحصیلی و آموزشی پیش از کرونا بازگردند

نوجوانان و سلفی؛ آنچه والدین باید بدانند
پدیده ی سلفی برای بعضی پدران و مادران گیج کننده است. «چرا باید پنجاه تا عکس از خودت در آینه ی دستشویی بگیری و در شبکه های اجتماعی بگذاری؟ بعد هم وایسی مردم روی عکس نظر بدن؟»

مهم ترین نیازهای عاطفی کودک چیست؟
کودکان مانند بزرگسالان نیاز به پذیرفته شدن دارند. نباید والدین را نماینده آنها بدانید. هر کودکی نیازها، خواسته ها، آرزوها، احساسات و
عقاید متفاوتی دارد که باید به هر یک از این ها توجه شود.

گفتگوی انعکاسی راهی برای ورود به دنیای بچه ها
گفتگوی انعکاسی را می توان به طور کلی به دو قسمت انعکاس احساس و انعکاس محتوا تقسیم کرد.

رمز پرورش کنجکاوی کودکان سؤالهایشان را جدی بگیرید
بچه ها به طور طبیعی کنجکاوند و میخواهند دنیای اطرافشان را کشف کنند با این حال اگر این ویژگی ذاتی پرورش نیابد،
خیلی زود خاموش میشود

 
 
 


هیچ خبری یافت نشد.

 

نشانه‌گیری
هدف :افزایش دقت وتمرکز